- Blog
- Digitalizácia technickej prípravy výroby a strihacieho procesu
Digitalizácia technickej prípravy výroby a strihacieho procesu
Digitalizácia technickej prípravy výroby a strihacieho procesu v oblasti odevníctva, obuvníctva, čalunníctva a pri spracovaní technických textílií a kompozitných materiálov prispieva veľkou mierou k zrýchleniu a skvalitneniu výrobného procesu. Okrem zvýšenia kvality šetrí čas, peniaze a personálne zdroje.
Začína premenou papierových strihov do digitálnej formy, pomocou rôznych scanerov a digitizérov.
Jedným z najrýchlejších a najjednoduchších spôsobov digitalizácie je fotodigitizér iDigit.
Fotoaparát a špeciálna magnetická tabuľa, príslušný software zmenia Vaše staré, opotrebované
strihy do digitálnej formy v priebehu niekoľkých minút.
Takto pripravené strihy sú ďalej spracovávané pomocou rôznych konštrukčných programov.
Jeden svetovo najuznávanejší je software spoločnosti OPTITEX. Umožňuje nielen úpravy digitálnych strihov, ale tiež ich konštrukciu, modelovanie, stupňovanie a polohovanie.
Jednou z možností tvorby strihových plánov je automatické polohovanie dielov. Je rýchle a efektívne riešenie spotreby materiálu.
Prepojením 2D a 3D prostredia vznikajú digitálne modely výrobkov, ktoré môžeme prezentovať v online prostredí s použitím databázy textilných vzorov, doplnkov...
Medzi používateľov programu Optitex patria svetoznáme značky ako Adidas, Nike, Roberto Cavali, Under Armour, Levis, Tommy Hilfinger, Audi, BNW, Porsche, Boening, Ford, Norwalk Furniture a mnohí ďalší.
Výstup digitalizácie technickej prípravy výroby sú vygenerované súbory pre kreslenie alebo rezanie.
Vyrezanie dielov realizujú rezacie zariadenia ako sú jednovrstvové, viacvrstvové cuttre a lasery.
Jednovrstvové cuttre vyrezávajú diely z jednej vrstvy látky. U viacvrstvových cuttrov je potrebné materiál navrstviť na požadovanú dĺžku a počet vrstiev čo v prípade automatických pokladacích zariadení (FK Group) sú data na pokladanie zadávané priamo z CAD.
Viacvrstvové cuttre sú konštruované pre rôzne výšky vrstiev spracovávaných náloží materiálu po stlačení vzduchom od 2,5 – 9 cm. V odevnom priemysle je najrozšírenejší cutter s výškou nálože 6 – 9 cm. Pre technické materiály je vhodnejší cutter > 2,5 cm. Rezacie zariadenia používajú oscilačné rezacie nože.
Pri špeciálnych materiáloch je vhodnejšie využiť laserové rezacie zariadenie. Rezanie laserom je bezkontaktný proces zabezpečujúci vysokú presnosť a kvalitu vyrezaných dielov. Zatavenie reznej hrany laserom je u niektorých materiálov požiadavkou.